.       
     

 

Malatya-Arguvan

ÇAVUŞ KÖYÜ

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

çavuş köyü    
  

 

 

MEHMET YALÇIN

 

 

 

MEHMET YALÇIN’IN GÖZÜ İLE ÇAVUŞ KÖYÜ

                                                              

DEĞERLİ DOSTLAR ,ÇAVUŞ KÖYÜNÜN DEĞERLİ GENÇLERİ,ÇAVUŞ KÖYÜNDE BİR YAŞAM SÜRDÜRMEK, EN AZINDAN ORALARDA ESKİ ANILARINI TAZELEYEREK YAZLARINI GEÇİRMEK , ÇAVUŞ KÖYÜNE BİR ŞEYLER  KATMAK  İSTEYEN DEĞERLİ EMEKLİ CANLAR:

BİRAZ  OLSUN UZUN ZAMANDIR GİTMEDİĞİM BU KADAR UZUN ZAMAN HİÇ KALMADIĞIM KÖYÜMDEN KÖYÜM İNSANLARINDAN VE KÖYÜM İNSANLARININ BİRBİRLERİ İLE OLAN İLİŞKİLERİ İLE İLGİLİ GÖZLEMLERİMİ YAZACAĞIM.

KÖYÜMDE ÖNCE TAZİYE YERLERİNE ZİYARETLE BAŞLADIK.SORA BÜYÜKLERİN ELLERİNİ ÖPTÜK AŞAĞI YUKARI KÖYDE UĞRAMADIK EV BIRAKMADIK.BU ARADA MALATYA'DAN VE DİĞER İLLERDEN GELEN ARKADAŞLARIMIZLA DA GÖRÜŞME FIRSATLARIMIZ OLDU.ZAMAN ZAMAN GÜLDÜK EĞLENDİK ZAMAN ZAMAN ESKİ ANILARIMIZI TAZELEDİK KÖYÜMÜZLE İLGİLİ TARTIŞMALARIMIZDA OLDU.AMA KESİNLİKLE BİRBİRİMİZİ KIRMAYACAK ŞEKİLDE TABİİ Kİ.

GÖRDÜM Kİ İLK DEFA BU DÖNEMDE KÖYÜMÜZÜN GELİŞİMİ İLE İLGİLİ PROJELER GELİŞTİRİLMEYE BAŞLAMIŞ ARTIK. BAZILARI UYGULAMA KONULMUŞ.BAZI KONULARDA ÖYLEMİ YAPALIM BÖYLEMİ YAPALIM BÖYLE OLSA DAHA GÜZEL OLMAZ MI DİYE TARTIŞILMAYA BAŞLANMIŞ.BU ARADA KÖYÜMÜZÜN YETİŞTİRDİĞİ GÜZEL İNSANLARDAN DR. GAZİ GÜLBAŞ’IN,KÖYÜN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN DEVLET KADEMELERİNDEN NÜFUZUNU KULLANARAK BÜYÜK ÇABALAR SARF ETTİĞİNİ BUNUDA KÖYÜMÜZ DERNEKLERİNİ VE MUHTARIMIZ VAHAP GENCİ DE YANINA ALARAK YAPMAYA ÇALIŞTIĞINI VE ÖZVERİ İLE ÇALIŞTIKLARINI İZLEDİM.HAKİKATEN KENDİLERİNE ŞAHSIM ADINA TEŞEKKÜRLERİMİ BİLDİRMEK İSTERİM.

KÖYÜMÜZÜN SULAMA SUYU KANALININ KUŞU BOĞAZINDAN ÇAKŞAK DENEN CAFOĞ AMCANIN BAHÇESİNE KADAR  PVC BORULAR İLE YAPIMI BİTMEK ÜZERE.KANALİZASYON İŞİ İHALESİ TAMAMLANMIŞ HERHALDE EN KISA ZAMANDA YAPIMINA BAŞLANACAK.KÖYÜN YOLU MICIR ASFALT YAPILMIŞ ÇOK ÇOK GÜZEL OLMUŞ.MEZARLIK YOLUNA STABİLİZE DÖKÜLMÜŞ MEZARLIĞA KADAR ARABALAR GİDER OLMUŞ.ULUDEREDEN KÖYE KADAR YOL KENARINA FİDANLAR DİKİLMİŞ.BİR KÖYLÜMÜZ  FİDANLARIN SULAMASI İÇİN TANKER YAPTIRMIŞ.KENDİSİNE NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEK AZDIR.

ŞİMDİ KÖYDE BİR KÜLTÜR EVİ YAPILMASI İÇİN YİNE GAZİ GÜLBAŞ,DERNEKLER,VE MUHTARLIKÇA SPONSORLAR BULUNMUŞ AMA YERİ İÇİN BİR KARAR VERİLEMEMEKTEDİR.BAZI ARKADAŞLAR KUMLUKTAKİ MEVCUT EV YIKILSIN YERİNE  YAPALIM KÜLTÜR EVİNİ DİYOR BAZILARIDA MEVCUT SAĞLIK  OCAĞINI RESTORE EDELİM DİYOR.

ŞİMDİ BENDE DİYORUMKİ YAPILMIŞI  NİYE YIKALIM YAPILMIŞ YAPILMIŞTIR.O BİNA ZAMAN ZAMAN KÖYÜN BAZI İHTİYAÇLARI İÇİN KULLANILA BİLİR.AYRICA ZATEN ORASININ ADI KUMLUK  DEĞİLMİ TOZUN TOPRAĞIN İÇİ DEĞİLMİ.BİR RÜZGAR ÇIKTIĞINDA ORADAN BİR ARAÇ GEÇTİĞİNDE  O BİNA TOZ TOPRAK İÇİNDE KALMIYORMU.ORAYA YAPILACAK   KÜLTÜR EVİDE AYNI TOZ TOPRAĞIN İCİNDE KALMAYACAKMI KÖYÜMÜZÜN SIĞIRI DAVARI ORADA TOPLANIP OTLAĞA GİTMEYECEKMİ  .ASLINDA O EVİN YERİNE BİR ÇEŞME YAPILMALI İMİŞ.GELEN GEÇEN SUYUNU İÇSİN KÖYÜN MALI DAVARI ORADAN SULANSIN .AMA OLMUŞ YAPILMIŞ BÜYÜKLERİMİZ ÖYLE KARAR VERMİŞLER.

 O DURUMDAKİ KÖY KÜLTÜR EVİ MAL DAVAR PİSLİKLERİ İÇİNDEMİ OLACAK.HERHANGİBİR ETKİNLİK YAPILACAĞI ZAMAN DIŞARIDAN GELEN MİSAFİRLER O PİSLİK VE TOZ TOPRAK İÇİNDEMİ AĞIRLANACAK.AYRICA BİRDE MALİYETLERE BAKALIM KUMLUKTAKİ BİNANIN YIKIMI YE YENİSİNİN YAPILMASININ MALİYETİ YAKLAŞIK 100.000 TL İLE 150.000 TL ARASINDADIR.HALBUKİ SAĞLIK OCAĞININ RESTORE EDİLMESİNİN MALİYETİ 30.000—40.000 TL Yİ GEÇMEYECEKTİR.

ŞİMDİ BAZI ARKADAŞLARIMIZ  DEVLET BU SAĞLIK OCAĞINI İLERİDE SATABİLİR DİYORLAR.O ZAMAN NE YAPARIZ GİBİ BİR DURUM LA KARŞI KARŞIYA KALIRIZ .AYRICA BİR SÜRÜDE MASRAF ETMİŞ OLURUZ O DA HEPTEN ZARAR DEĞİLMİ DİYE BURANIN YAPIMINA SICAK BAKMIYORLAR.

DEĞERLİ ARKADAŞLAR DEVLET BURAYI SATILIĞA ÇIKARIRSA BURAYI YİNE KÖY ALIR DEVLET BURAYI TUTUPDA MAMANLIYA, MUSULUYA SATAMAZ.  NE OLUR 60.000—70.000 TL YE KÖYLÜ ALIR BURAYI.BU DURUMDA BİLE  KÖYÜMÜZ KAZANIR HEM GÜZEL KULLANIŞLI SAKİN YOL BOYU ARABA PARKINA MÜSAİT ÖNÜNE, YANINA ÇARDAK YAPILMAYA AĞAÇ DİKİLMEYE ÇİÇEKLERLE BEZETİLMEYE  MÜSAİT BİR YERİMİZ OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.BU TABİİ Kİ NAÇİZANE BENİM FİKRİM.

BİRDE GÖRÜYORUM Kİ ÇAVUŞ KÖYÜ ARTIK EŞÖĞÜN MEZARLIĞI VE KÖYÜN KARŞISINDAKİ BAHÇELER İÇİNE DOĞRU KAYMAYA BAŞLAYACAK KÖYÜN YENİ  YERLEŞİMİ BU DOĞRULTUDA OLACAK SANIYORUM.İSMAİL ÇAVUŞUN TORUNU MÜSLÜM BOZKURT BU İŞİ BAŞLATMIŞ ÇOK GÜZEL OLMUŞ BU BİR BAŞLANGIÇTIR DEVAM EDECEĞİNİ SANIYORUM.ONUN İÇİN ŞİMDİDEN KANALİZASYON YAPILIRKEN MÜSLÜMÜN YENİ YAPTIĞI EVİN ÖNÜNDEN YOL BOYUNCADA BİR KOLON KONURSA İLERİYE DÖNÜK OLARAK TA BİR ADIM ATILMIŞ OLUR.

GELELİM KÖY VE KÖYDEKİ YAŞAYNLARIN İLİŞKİLERİNE.BİZLER SADECE KÖYDEKİ YAŞAYANLARIMIZA  DESTEK OLSUN DİYE ONLARIN, HATTA YAZ TATİLLERİNİ KÖYDEKİ BAHCELERİNDE KAYSILARINI YAPARKEN, DAHA İYİ TEMİZ HİJYEN İÇİNDE YAŞASINLAR DİYE DESTEKTE BULUNMAYA ÇALIŞIYORUZ.AMA BAKIYORUMKİ ARKADAŞIM MALATYADA YAŞIYOR SENENİN YARISINI KÖYDE GEÇİRİYOR KAYSISINI YAPIYOR  BUNDAN GELİR DE ELDE EDİYOR.AMA ARKADAŞ HİÇ OLMAZSA  BAZI KONULARDA PARASAL DESTEK VER, ELİNİ CEBİNE AT DENİLDİĞİNDE  O SORUNA SAHİP ÇIKMIYOR NEMELAZIMCI BİR ŞEKİLDE GERİLERDE SEYREDİYOR.BUDA BİZİM GİBİ SORUNLARA DIŞARDA OTURUPTA DESTEK VERMEYE CALIŞAN ARKADAŞLARIMIZI RAHATSIZ EDİYOR AÇIKÇASI.

BENİ ÜZEN BAŞKA BİR OLAYDA KÖYLÜLERİMİZİN BİRLERİ İLE OLAN KISIR  ÇEKİŞMELERİ KÜSKÜNLÜKLER DARGINLIKLAR.BUNLAR ÇAVUŞ KÖYÜ İNSANINA HİÇ Mİ HİÇ YAKIŞMIYOR DOĞRUSU NEYİNİZİ BÖLÜŞEMİYORSUNUZ  ANLAMIYORUM.KENDİ ARALARINDAKİ KIRGINLIKLAR YETMİYORMUŞ GİBİ, DIŞARIDA GELEN BİRİSİ EĞER KIRGIN OLAN KİŞİLERDEN BİRİSİ İLE KONUŞUYORSA O DIŞARIDAN GELEN MİSAFİRLERDE KOŞMUYORLAR.BU BENİM BAŞIMA GELDİ MUHTARLA CEVİZ KABUĞUNU DOLDURMAYAN BİR SEBEPLE KONUŞMAYAN BİR CAN CİĞER OLDUĞUM  ARKADAŞIM MUHTARIN KAPISINDAN EN AZ YİRMİ SEFER GEÇTİ MERHABA DAHİ DEMEDİ. GEÇERKENDE KAFASINI ÖNÜNE EĞEREK GEÇİYOR Kİ BAHANESİ GÖRMEDİM OLSUN.GERÇEKTEN ÇOK ÜZÜCÜ ŞEYLER BUNLAR.BU DURUMLARI GÖRÜNCEDE BİZ KİMLERE HİZMET EDİYORUZ DİYESİ GELİYOR İNSANIN.

DEĞERLİ DOSTLAR ,DEĞERLİ CANLAR BU KISIR DÖNGÜLERDEN VAZGEÇMEZSEK BEN VE BENİM GİBİ KÖYDE EVİ VE BİR DİKİLİ AĞACI OLMAYAN ,O KÖYÜN GELİŞİMİ İÇİN HER TÜRLÜ ÖZVERİYİ GÖSTEREN İNSANLARIN HEVESLERİ KIRILMAKTADIR.

ONUN İÇİN KÖYDEN GELİR ELDE EDEN EKEN BİÇEN İSLİM YAPAN BİLHASSA GEÇİMLERİNİN BİR BÖLÜMÜNÜ O KÖYDEN ELDE EDEN MAAŞLI, EMEKLİ, ÖĞRETMEN ,İNSANLARIN BİRAZ DAHA ÖZVERİLİ DAVRANMALARI GEREKTİĞİ KANAATİNDEYİM.

GİTMESEK DE GELMESEK DE O KÖY BİZİM KÖYÜMÜZDÜR DİYORUM

HERKESE SAYGI  VE SEVGİLERİMİ SUNUYORUM

MEHMET YALÇIN

 

MEHMET YALÇIN’IN LİBYA'DAN MESAJI

 

ÇAVUŞ KÖYÜNÜN GÜZEL İNSANLARI

DEĞERLİ CANLAR İHTİYAR DELİKANLILAR,YENİ NESİL GENÇLER!!!!!!!!

 

KÖYÜMÜZ İNTERNET STESİNİN LOGOSU NE KADARDA GÜZEL OLMUŞ

SİTE İCERİĞİ NEDE GÜZEL OLMUŞ

LİNKLERE ERİŞMEK ARAMAK NEDE KOLAYLAŞMIŞ.

SİTENİN YENİLENMESINDE (TABİİKİ İLK KURUCUSU MUSTAFA AKINCININ DA

OZVERİSİNİ DE UNUTMAMAK LAZIM) DÜZENLENMESİNDE EMEGİ GEÇEN ARKADAŞLARIN NE KADAR GÜZEL ŞEYLER YAPTIKLARINI TAKTİR ETMEMEK ONLARA SAYGISIZLIK OLUR.

ELİNİZE EMEĞİNİZE SAĞLIK ARKADAŞLAR.

BİR İNTERNET SİTESİNİN VARLIĞININ NE KADAR LÜZUMLU OLDUĞUNU İNSAN DIŞARDA OLUNCA DAHADA İYİ ANLIYOR.

AMA BAKIYORUM COOOK COK GÜZEL BİR İNTERNET SİTEMİZ VAR KİMSE YAZMIYOR.BU SİTE SADECE GÜNCEL KONULARI YAZMA SİTESİ DEGİLDİR .

GEÇMİŞİMİZİ VE GELECEGİMİZİ VE ANILARIMIZIDA YAZACAGIMIZ BİR SİTEDİR.HABERLESME AĞIMIZDIR.

 YAZALIM ARKADAŞLAR ANILARIMIZI YAZALIM,KUZU OTLATTIKLARIMIZI (MENÇ GÜTTÜKLERİMİZİ)AŞKANA YAPTIĞIMIZ YERLERİ,KOSKOÇ ÇIKARDIKLARIMIZI, HERGÜLÜK TOPLADIKLARIMIZI,HON DERDİKLERİMİZİ,ŞAHRA TAŞIDIKLARIMIZI,DÖVENLE HARMAN SÜRDÜKLERİMİZİ, HARMANDA YATTIKLARIMIZI,KÖYÜMÜZÜN TOZLU KUMLUĞUNU YAZALIM

VELİ TEPESİNİ, KIRATLIYI,KADILARIN GÖLÜ KADILARIN GÖLDE BAŞÖĞÜN GÖLÜDE ÇİMDİKLERİMİZİ CAVUŞ ÇAYINDAKİ ELİMİZLE MASTALARLA KONVOY HALİNDE YAKALDIĞIMIZ ALA BALIKLARINI YAZALIM.

TAŞLIYAZI, AVŞAR ÇAYINI,MUSU YAZISINI ,KAYA BAŞINI, DALHANÇERİ ,KAYSILARI, KADIOĞLUNU,ÜÇ PINARI,URUNUN DÜZÜNÜ,YEMYEŞİL BAHÇELERİ İLE 5 ADET DEĞİRMEN ÇALIŞTIRAN ULU DERESİNİ YAZALIM

 

KÜLTÜRÜMÜZÜN YEGANE VARLIĞI VE NESİLDEN NESİLLERE KADAR DEVAM EDECEK OLAN İNSANI VE İNSANLIĞI ANLATAN CEM TÖRENLERİNİ YAZALIM

 

UNUTTURMAYALIM YENİ NESİLLERE  KÖYÜMÜZÜ GÜZELLİKLRİNİ  KÜLTÜRÜMÜZÜYAZALIM

 

O GÜNLERDE NE ŞARTLARDA YAŞADIĞIMIZI NE ZORLUKLARA KATLANDIĞMIZI,AZ BULDUĞUMUZ YİYECEK, İÇECEK,GİYECEK VE YAKACAKLARIMIZLA BİLE NASIL MUTLU OLDUĞUMUZ GÜNLERİMİZİ YAZALIM..YAZALIMKİ SOYUMUZU DEVAM ETTİREN NESİLLERİMİZ.GEÇMİŞLERİNİ UNUTMASINLAR .AKILLARINDA HATIRALAR KALSIN.GELECEKTEKİ YAVRULARINA KÖYLERİNİN TARİHCESİNİ VE GÜZELLİKLERİNİ YAŞAM BİÇİNİ ANLATSINLAR

 

SEVGİ VE SAYGILARIMLA

 

MEHMET YALÇIN

 

30 Haziran 2009 / Libya

           

 

 
 
  '  '