.       
     

 

Malatya-Arguvan

ÇAVUŞ KÖYÜ

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

çavuş köyü    
  

 

 

MUSTAFA AKINCI

 

 

 

Değerli Köylüler ve Dernek Yöneticilerimize, 

Bazı görüş ve önerilerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Köylülerimizin büyük çoğunluğunun yaşadığı İstanbul’ da derneğimizi kurarak çok güzel birlik ve beraberlik yakaladık. Derneğimiz öncülüğünde umuyorum ki çok daha önemli etkinlikler yapılacaktır. Bu arada bazı önerilerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Derneğimiz kurulmadan önce her yıl yaptığımız Abdal Musa Birlik Lokması ile tüm köylüler olarak bir araya geliyorduk. Ancak son yıllarda bu dini etkinliğe ilgi azaldı. Oysa herkesten toplanan lokmalarla yapılan bu dini etkinliğin anlamı şüphesiz ki büyüktür. 

Önerim lokmamızı yaparken lokmadan önce köylülerimizin katılacağı bir cem yapabiliriz. Bu cem gösteri amaçlı değil, aslına uygun şekilde olabilir. Lokma yapılacak yer ve cemi yürütecek dede ile görüşerek önce cemin yapılması ve arkasından lokmaların yenilmesi şeklinde bir organizasyon planlanabilir. 

Böylece hem bir ibadet tam olarak yerine getirilmiş olur hem de köylülerimizden dargın olanlar barıştırılabilir, yol kardeşi olmak isteyenler olabilir vs. Bunu yapan bir çok köy ve dernekler var. Cemden sonrada herkes lokmasını yiyerek inancını yerine getirmenin mutluluğu ile memnun bir şekilde ayrılabilir. 

Bu önerim eğer sizlerce de uygun görülürse bu yılki Abdal Musa Lokması ile böyle bir  organizasyon yapılabilir diye düşünmekteyim. 

Diğer bir önerim ise; 

Yaşlılarımız yavaş yavaş aramızdan ayrılırken, köy nüfusunun azalması ve göçe paralel olarak unutulmakta olan kültürümüze sahip çıkmak adına yapılması gerekli bir çalışma. 

Yazılı kaynaklar her zaman kalıcı olmaktadır. Söylenceler ise zamanla yok olup gidecektir.Yine derneğimiz önderliğinde ve köylülerimizden derleyeceğimiz bilgilerle geleceğe yazılı bir kaynak bırakmak adına; 

Köyümüzün gelenek ve görenekleri, eğlenceleri (yaz,kış), bayramları, düğünleri, sünnet merasimleri, cemleri ve diğer dini etkinlikleri, Oyunları, Kıyafetleri, müziği, folklörü vb. bilgilerin derlenerek bir kitap olarak bastırılıp yazılı bir kaynak oluşturmak. Böylece köyümüze ve köylülerimize hem bir kültür hizmeti sunulur hem de derneğimize maddi açıdan küçükte olsa bir katkıda bulunulmuş olur. 

Yukarda bahsetmiş olduğum önerilerim tamamen kendi düşüncelerim olup her türlü eleştirilerinizi saygı ile karşılıyorum. 

Saygılarımla,

Mustafa Akıncı

           

 

 
 
  '  '