.       
     

 

Malatya-Arguvan

ÇAVUŞ KÖYÜ

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

çavuş köyü    
  

 

 

ABBAS GENÇ

 

 

 

ARGUVAN VE TÜRKÜ FESTİVALİ

Değerli Dostlar,

Bu yıl 7.'si yapılan Arguvan Türkü Festivalini geride bırakırken festivalin olumlu ve olumsuzlukları üzerine bazı şeyleri sizlerle paylaşmak isterim.

Yedi yıl olmuş koskocaman yedi yıl geriye dönüp baktığımızda ilk festivalin yapıldığı yıla bakıyorum bazı şeylerin hiç değişmediğini görüyorum. Bu olumsuzlukları sıralarsak yedi yıl içerisinde Arguvan bir festival alanına hala kavuşamamış çarşı içerisinde kısıtlı bir alanda yapılmaya çalışılan etkinlikler bir karmaşa içerisinde sürüp gitmektedir. Festival için açılan bazı stantlar bunlar köy dernekleri ve ticari amaçlı açılan sergiler iç içe geçmiş durumda. Köfteci ile kitapçı aynı sırada yer almaktadır. Kitap incelerken köftenin dumanı genzinizi yakıyor. Düzensiz ve özensiz bir biçimde sıralanmış tezgahlar tam anlamıyla bir kaos yaratmaktadır. Bütün bunların sebebi Festival alanının dar olmasından kaynaklanıyor olabilir. Festivalde en dikkatimi çeken olumsuzluklardan biride sahneye kurulan ses düzeni ile ilgili. Protokolün önüne dizilmiş devasa ses hoparlörleri önde bulunan misafirlerin kulaklarını sağır edercesine durmaktadır. Bu ses sistemi meydana eşit bir şekilde dağıtılmış olsa daha iyi sonuç alınabilir. Durum böyle olunca arkada oturan ve çarşıya doğru uzanan ahali sesi duymakta zorlanıyor. Bunun yanında stantlardan yükselen yüksek volümlü sesler bir curcuna yaratmaktadır.  İnsanlar uzak diyarlardan sevdiği sanatçıları dinlemeye geliyor. Bir bakıyorsunuz Sebahat Akkiraz, Erdal Erzincan gibi dev sanatçılar sahnede türkü okuyor söz konusu olan stantlardan davul, zurna farklı müzik sesleri yükseliyor. Bunu oradaki sanatçımıza karşıda bir saygısızlık olarak görüyorum.  Bütün bu saydığım olumsuzlukların aşılacağına yürekten inanıyorum.

                Değerli Dostlar,

Yukarda hep olumsuzlukları belirttim. Şimdi ise bu festivalin olumlu yönlerine bakalım.

Bu festival tam anlamıyla Arguvan’a yakışan bir festival olduğu bir gerçektir. Yedi yılda festival Arguvan türkülerini tüm yurdumuz insanına tanıştırmış hatta ülkemiz sınırlarını aşarak Dünya ‘da korunması gereken bir kültür olduğunu kanıtlamıştır. Bu festival sayesinde öz kültürümüz olan türkülerimize sahip çıkmayı öğreniyoruz. Radyo ve televizyonlarda bir Arguvan türküsü işittiğimizde gurur duyduğumuz Arguvan türküleri sayesinde kendisi küçük kültürüyle devasa bir ilçedir. Bir yerin büyüklüğü nüfus çoğunluğuyla değerlendirilemez. Oradaki yaşanan ve yaşanmakta olan kültürün zenginliği Arguvan’ı büyütmüştür, yüceltmiştir. Bu festival Arguvan’a ekonomik olarak da hiç şüphesiz bir canlandırma getirmektedir. Bundan daha da yararlanılmalıdır. Festival nedeniyle konuk olarak gelen siyasetçilerimiz ve bürokratlarımız ilçemizi yakından görüp sorunların çözümü noktasında daha duyarlı oldukları görünmektedir. Farklı şehirlerden buraya gelen misafirlerimiz sayesinde ilçemiz tanıtımı olumlu yönde gelişmektedir.

Değerli Dostlar,

Şimdi olumsuzlukları yazdık ama bunların çözümü konusunda naçizane görüşlerimi bildirmek istiyorum.

Arguvan’a bir festival alanı mutlaka kazandırılmalı bunun için çok amaçlı açık hava tiyatrosu şeklinde bir yapı inşa edilebilir. Bunu yapabilirsek yukarda yazdığım olumsuzlukların çoğu kendiliğinden giderilmiş olur. Festival münasebetiyle Arguvan’a gelen on binlerce insan dönüşte Arguvan’a özgü bir şeyler almak isteyecektir. Bunun için festival iki gün daha uzatılıp bu amaca yönelik özellikle üreticilerimiz için küçük stantlar şeklinde yerler tahsis edilerek çevre köylerimiz ve esnafımız bundan yararlanmalı diye düşünüyorum.  Buralarda kayısı ve ürünleri hediyelik paketler bulgur, tarhana, gibi ihtiyaçlar cazip fiyatlarla birinci elden tüketicilere verilmeli. Bu tür ihtiyaçlar genellikle Malatya Merkezden çok pahalı bir şekilde karşılandığını hepimiz biliyoruz. Özellikle festivalin yapıldığı akşam saatlerinde esnaf ve stantlardan farklı müzik yayını yapılmaması konusunda önceden uyarılmalı. Bu festivale her Arguvanlı ve türkü sever herkes sahip çıkmalı. Özellikle Köy derneklerimiz, Vakıflarımız  bu organizasyonu desteklemelerini belirtmek isterim.  Bu bizim kültürümüz ve özümüz olan Türkü Festivaline sahip çıkmalıyız.

Büyük zorluklarla festival organizasyonunu yapan Arguvan Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Taştan’a teşekkürlerimi sunarım.

Abbas Genç

 

Çavuş Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

 

Yönetim Kurulu Başkanı

 

15 Eylül 2009 / Istanbul

         

 

 
 
  '  '